INFOLINIA
Ikona, element graficzny, symbolizujący telefon
A A Ikona, element graficzny, symbol oka. To aktywny przycisk, który włącza wysoki kontrast strony
Migam
Logo ETR
Logotyp Unii Europejskiej

Alzheimer-rozumiem-wspieram

 

Organizatorami kampanii Alzheimer rozumiem wspieram są:
Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska

Liczba osób żyjących z demencją


W związku ze starzeniem się społeczeństwa zachorowalność na choroby otępienne mózgu, zarówno w Polsce, jak i na świecie, wzrasta.

W naszym kraju choruje ponad 500 tysięcy osób, w tym 300 tysięcy z powodu choroby Alzheimera. Prawdopodobnie za dwadzieścia pięć lat liczba chorych się podwoi. W grupie najwyższego ryzyka są seniorzy. Niestety pierwsze symptomy, w tym zmiany w zachowaniu, często nie są rozpoznawane przez osoby najbliższe, co opóźnia diagnostykę oraz leczenie. Dlatego ważne jest uświadomienie społeczeństwa w zakresie wiedzy o objawach, przebiegu choroby, oraz miejscach, gdzie można uzyskać pomoc oraz potrzebne informacje.

Czego naprawdę potrzebują osoby żyjące z demencją


Indywidualne traktowanie

Każda osoba jest inna, ma za sobą różne doświadczenia, własną historię, dokonania i zainteresowania. Przebieg choroby otępiennej nie jest identyczny, a objawy otępienia mogą być u każdego różne, w zależności od wieku i zaawansowania choroby.

Osoby żyjące z chorobą otępienną bardzo potrzebują, aby dostrzegać w nich to, co potrafią robić, a nie to, czego nie umieją. Potrzebują, żeby widzieć w nich ludzi, a nie chorobę. Osoba z chorobą otępienną wymaga indywidualnego podejścia, a nie prostego zaklasyfikowania jako osoba z niepełnosprawnościami.

Zrozumienie i akceptacja zamiast izolowania, ukrywania i wstydu

Osoba z otępieniem jest nadal tym samym człowiekiem, co dawniej, choć choroba odbiera jej stopniowo pewne umiejętności, które dla ludzi zdrowych wydają się proste. Chory słyszy, widzi i czuje. Jest wrażliwy na to, co mówimy i jak się do niego zwracamy. Potrzebuje czuć się członkiem społeczności. To wymaga od otoczenia akceptacji choroby i zrozumienia, na czym ona polega.

Poznanie specyfiki choroby, wywoływanych przez nią ograniczeń, jest pierwszym warunkiem zrozumienia. Wiedza pomaga wspierać chorego i zapewnić mu godne życie. Dzięki niej unikniemy też podstawowych błędów, jakimi są ukrywanie choroby i izolowanie chorego oraz poprawimy relacje w rodzinie.

Tolerancja i cierpliwość

Otępienie powoduje, że osoba nim dotknięta traci pewne umiejętności, ale nie z dnia na dzień. Choroba postępuje stopniowo i sprawia, że chory staje się mniej sprawny. Aby mu pomóc, potrzebna jest wyrozumiałość, życzliwość i empatia. Nie poganiaj chorego w wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Okaż mu cierpliwość.

Jeśli np. w sklepie zauważysz, że osoba starsza nie radzi sobie z płaceniem rachunku, zaoferuj pomoc. To może spotkać każdego, być może także Ciebie...

Szacunek i niedyskryminowanie. Wsparcie zamiast wyręczania

Chory ma prawo pozostać jak najdłużej osobą niezależną, decydującą o swoich sprawach, posiadającą wybór i przestrzeń do wyrażania swojego zdania.

  • Ograniczenie sprawności nie może pozbawiać chorującego akceptacji i szacunku – to przysparza choremu dodatkowego cierpienia.
  • Należy unikać wyręczania chorego. Czynności, które chory może i chce wykonywać, powinien wykonywać samodzielnie lub tylko z niezbędnym wsparciem.
  • Choroba nie może wykluczać możliwości korzystania z przysługujących praw.
  • Zadaniem społeczeństwa (rodziny, ośrodka pomocy społecznej, samorządu lokalnego, służby zdrowia) jest stworzenie warunków do pełnego uczestnictwa w życiu rodzinnym i społecznym.

Informacja i wiedza

Informacja o przyczynach otępienia i wiedza o chorobie potrzebna jest nie tylko opiekunom rodzinnym i zawodowym, ale i całemu społeczeństwu, w tym także samym chorym. Chory potrzebuje znać informacje o swoim stanie i jeśli pyta, należy otwarcie i spokojnie wyjaśnić sytuację.

Źródłem informacji mogą być:

Lekarze

Pracownicy socjalni

Organizacje alzheimerowskie

Publikacje

Poradniki

Wiarygodne strony internetowe

Wczesna diagnoza i podjęcie leczenia

  • Duża grupa osób, u których występuje otępienie nie ma postawionej diagnozy i przez to nie jest leczona. Bliscy nie rozumieją, dlaczego ktoś znany im od lat, zaczął zachowywać się inaczej, dlaczego jest zagubiony. Problemy są ukrywane, niedostrzegane lub zrzucane na karb wieku. A przecież im wcześniej choroba będzie właściwie rozpoznana, tym lepiej będziemy mogli pomóc, właściwie zareagować.
  • Rozpoznaniem przyczyn otępienia zajmują się specjaliści: neurolodzy, psychiatrzy i geriatrzy.
  • Pierwsze kroki należy jednak skierować do lekarza POZ, który przeprowadzi wywiad z chorym i skieruje do właściwego specjalisty, w celu postawienia diagnozy.

Wczesne rozpoznanie choroby pozwoli na szybsze rozpoczęcie leczenia. To może przedłużyć okres samodzielności nawet o kilka lat i umożliwić zaplanowanie przyszłości. Podstawowe badanie sprawności ruchowej i poznawczej można przeprowadzić na stronie: www.testysenioralne.pl – nie da to diagnozy, ale wykaże, czy potrzebujemy wizyty u lekarza.

Wsparcie i opieka najbliższych - opiekun rodzinny

Na początku choroby, kiedy osoba z diagnozą lub objawami otępienia jeszcze radzi sobie z podstawowymi czynnościami, robi zakupy, gotuje, jest samodzielna, nie potrzebuje, żeby z nią zamieszkać i być stale obecnym. W późniejszej fazie, kiedy chory będzie radził sobie coraz gorzej, będzie potrzebny ktoś na stałe do towarzyszenia, wspierania w codziennych czynnościach: zakupach, przygotowaniu posiłków, przyjmowaniu leków, utrzymywaniu higieny. Z czasem pomoc ta będzie musiała być jeszcze bardziej intensywna, a gdy choroba zabierze wszystkie umiejętności samodzielnego funkcjonowania, osoba żyjąca z otępieniem nie będzie mogła mieszkać sama, ponieważ będzie to dla niej trudne, a nawet niebezpieczne.

W polskiej rzeczywistości opiekę najczęściej sprawuje małżonek, dorosłe dziecko. Żeby być dobrym opiekunem trzeba zadbać o zaspokojenie także swoich potrzeb, a do tego niezbędna jest pomoc otoczenia. Należy jej szukać w:

  • Ośrodku Pomocy Społecznej
  • Organizacji Alzheimerowskiej
  • Wśród rodziny
  • Przyjaciół
  • Sąsiadów

Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania

Usługi opiekuńcze są sprawowane przez opiekunów rodzinnych i zawodowych, którzy powinni być odpowiednio przygotowani do tej roli. Wyróżniamy:

Specjalistyczne usługi opiekuńcze
prowadzone przez psychologa, pedagoga, rehabilitanta

Tzw. "zwykłe" usługi opiekuńcze
– pomoc w codziennych czynnościach.

Na dalszym etapie choroby można skorzystać ze wsparcia długoterminowej opieki pielęgniarskiej świadczonej w domu chorego. Usługi opiekuńcze wykonywane w domu chorego przez opiekunów zawodowych, kierowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej lub zatrudnianych przez rodziny, to tylko jedna z dostępnych form.

Domy dziennego pobytu

Znakomitym rozwiązaniem dla osób żyjących z otępieniem, np. z chorobą Alzheimera, są dzienne domy pobytu, które zapewniają choremu terapię i rehabilitację, a opiekunowi wytchnienie i możliwość kontynuowania pracy zawodowej. Ta forma wsparcia często realizowana jest w formie środowiskowych domów samopomocy, przeznaczonych dla osób żyjących z demencją. Są to miejsca, w których chory znajdzie towarzystwo innych osób, podtrzyma, tak bardzo mu potrzebną, aktywność społeczną i fizyczną, będzie uczestniczył w stymulujących jego pamięć i mózg aktywnościach, np.

  • Terapii poznawczej
  • Zajęciach manualnych
  • Muzykoterapii
  • Gimnastyce
  • Zajęciach tanecznych

To sposób na wypełnienie czasu zajęciami, które pomogą choremu podtrzymać i wzmocnić jego umiejętności.

Każdy chory powinien mieć dostęp do takiego miejsca i zajęć terapeutycznych, ale niestety są one jeszcze bardzo nieliczne. Dlatego, jeśli takiej placówki nie ma w pobliżu, należy zgłaszać taką potrzebę do samorządu lokalnego (urzędu gminy, miasta). Można także zapytać o inne istniejące metody wsparcia.

Warto wiedzieć też, że niektóre organizacje alzheimerowskie prowadzą własne domy pobytu dziennego.

Opieka w domu stałego pobytu

Kiedy chory nie może już mieszkać sam i nie ma możliwości sprawowania opieki w jego domu, należy poszukać domu opieki dla osób z otępieniem. Pomocy w wyborze mogą udzielić ośrodki pomocy społecznej i/lub organizacje alzheimerowskie. 

Zanim dokonamy wyboru, dobrze jest odwiedzić takie miejsce i przyjrzeć się organizacji opieki:

  • Ile osób zatrudnionych jest na jednej zmianie w charakterze opiekunów
  • Co robią pensjonariusze w czasie wolnym
  • Czy jest ogród
  • Czy prowadzi się terapię zajęciową
  • Czy personel ma wiedzę o opiece nad ludźmi z otępieniem
  • Jak daleko jest do naszego domu
  • Jak organizowany jest dzień
  • Ile osób mieszka w jednym pokoju
  • Czy można przywieźć ulubione przedmioty
  • Czy jest tam czysto i bezpiecznie
  • Czy w domu zatrudniony jest lekarz i pielęgniarka
  • Jaką opinią cieszy się to miejsce w społeczności lokalnej
  • Czy ośrodek korzysta ze wsparcia wolontariuszy

Najlepsze są nieduże placówki, gdzie personel zna każdego mieszkańca i ma do niego indywidualne podejście. Ważne jest też, aby dom był prowadzony legalnie i był zarejestrowany jako placówka opiekuńcza. Warto pamiętać, że nasz bliski nie musi tam być do końca życia i że może wrócić po miesiącu lub po roku do własnego domu, jeśli sytuacja rodzinna na to pozwoli.

Opieka długoterminowa i odchodzenie

Jeśli chory w ostatnim etapie życia nie może być we własnym domu, należy poszukać ośrodka opieki długoterminowej. Takich miejsc jest jednak niewiele. Można też skorzystać ze wsparcia długoterminowej opieki pielęgniarskiej świadczonej w domu chorego. Taką pomoc mogą świadczyć też niektóre hospicja, gdzie personel jest najlepiej przygotowany do towarzyszenia umierającym i ich rodzinom.

ABC długiego życia

dwóch seniorów biegających po parku

mężczyzna pływający w łódce

starszy mężczyzna ćwiczączy w parku

Materiały do pobrania


Aktualności - bądź na bieżąco


Uśmiechnięta kobieta obejmuje dwie dziewczynki

Mali Pacjenci w badaniach klinicznych - ankieta

Zapraszamy rodziców, dzieci i młodzież w wieku 10-17 lat do udziału w badaniu. Państwa opinie mają kluczowe znaczenie dla doskonalenia procesu prowadzenia badań nad zdrowiem. Ankieta zajmie około 20 minut i jest w pełni anonimowa

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Uśmiechnięta para ludzi w średnim wieku

Nowe poradnie specjalistyczne dla dorosłych - Klaudyny 26B

Od 21 marca 2024 roku ruszają zapisy do trzech nowych poradni: ginekologicznej, okulistycznej i gastroenterologicznej, oferujących kompleksową opiekę medyczną w ramach NFZ

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
mózg, neurony i komórki mózgowe

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą - 24 marca

Profilaktyka to podstawa zdrowego i długiego życia - nie czekaj na objawy choroby. Zadbaj o swoje zdrowie i wykonuj regularne badania

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
mózg, neurony i komórki mózgowe

Europejski Dzień Mózgu
- 18 marca

Podejmij proste kroki, aby cieszyć się sprawnym i zdrowym mózgiem przez wiele lat. Pamiętaj o profilaktyce i zdrowych nawykach

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
rodzina z dzieckiem

Neuroróżnorodność - spektrum autyzmu i ADHD

Warsztaty dla rodziców w dniu 21 marca 2024 r. w godzinach 10:00-12:00, w ramach Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego w przychodni przy ulicy Stefana Żeromskiego 13

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Grafika, grupa zadowolonych ludzi z balonami w ręce

Pierwszy Dzień Wiosny na Żoliborzu - piknik zdrowotny

21 marca 2024 r. w godzinach 10:00-13:00 zapraszamy mieszkańców Żoliborza na teren przed Urzędem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, aby wspólnie powitać wiosnę w zdrowy sposób

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Na różowym tle cyfra osiem w kwiatach

Dzień Kobiet na Szajnochy 8

8 marca zapraszamy Panie na wykład dietetyczny oraz liczne badania profilaktyczne (bez zapisów). Dodatkowo konsultacje z koordynatorem opieki w POZ

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
smutny, mały chłopiec siedzi w dużej odległości od misia pluszowego

Światowy Dzień Walki z Depresją - 23 lutego

Depresja to nie tylko emocjonalne przygnębienie, lecz złożony stan, który wpływa na różne sfery życia. Choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
Bot (sztuczna inteligencja) trzyma telefon komórkowy i przedstawia się jako wirtualna rejestratorka

Potwierdzanie i odwoływanie wizyt

Wirtualna rejestratorka AI (sztuczna inteligencja) pomoże Ci efektywnie zarządzać Twoimi wizytami telefonicznie. Skorzystaj z nowoczesnej obsługi i daj szansę innym

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
kobieta z rozwianymi włosami

Cytologia - profilaktyka raka szyjki macicy

Jesteś kobietą w wieku 25-64 lat, która w ciągu ostatnich 3 lat nie miała wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego, weź udział w bezpłatnym programie profilaktycznym

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
W kobiecych dłoniach leży duża różowa wstążka

Mammografia - profilaktyka raka piersi

Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lat w przychodni przy ul. Szajnochy 8 na warszawskim Żoliborzu (pracownia Mammografii). Sprawdź czy kwalifikujesz się do programu!

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści
grafika osób z niepełnosprawnościami

Dofinansowanie programu "Dostępna przestrzeń publiczna"

Nowe wyposażenie dzięki pozyskaniu dotacji ze środków PFRON, otrzymanych w ramach projektu "Dostępna przestrzeń publiczna" dla osób niepełnosprawnych

więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści

Czytaj także:


Logotypy programu zrealizowanego z dofinansowaniem z Unii Europejskiej
Logotyp: szybka terapia onkologiczna Logotyp: NFZ Logotyp: Rzetelna Firma

Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.

Projekt i wykonanie


Logo Agencji PR PReal’s

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści na temat specjalistycznych usług